Latgales reģiona mācību iestādes savāc pārstrādei 96,143 tonnas makulatūras, iegūstot valsts mēroga godalgu

Latgales reģiona mācību iestādes savāc pārstrādei 96,143 tonnas makulatūras, iegūstot valsts mēroga godalgu

Ar lieliskiem sasniegumiem noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2021./2022. mācību gada sezona. Piedaloties vairāk nekā 92 tūkstošiem bērnu no 358 izglītības iestādēm, pārstrādei nogādātas 555 tonnas 632 kg makulatūras – nevajadzīga papīra un kartona. Latgales reģionu konkursā pārstāvēja 60 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 96,143 tonnas makulatūras. Audriņu pirmsskolas izglītības iestāde ieguvusi godalgoto otro vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras daudzuma uz katru skolas audzēkni.
Makulatūras vākšanas konkurss “Tīrai Latvijai” tiek rīkots jau 18. mācību gadu, kļūstot par nozīmīgu vides projektu tūkstošiem Latvijas bērnu ģimenēs. “Izlietotā iepakojuma, tostarp makulatūras, dalīta vākšana valsts mērogā pēdējos gados ir strauji attīstījusies. Tomēr, paralēli esošajai infrastruktūrai, ik gadu kampaņa “Tīrai Latvijai” pārstrādei pienes simtiem tonnu nevajadzīgu papīru un kartonu, uzskatāmi demonstrējot, ka šīm otrreizējām izejvielām joprojām ir jāmeklē alternatīvi savākšanas avoti,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa. “Lai arī šķiet, ka dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr mūsu rīkotie konkursi parāda, ka, pat, strādājot attālināti, mācoties no mājām, visu darot elektroniski, sabiedrība tik un tā rada simtiem tonnu papīra un kartona atkritumu. Tāpēc mēs nevaram aizmirst par atkritumu šķirošanas nozīmi, un pārstrādē jānogādā katra izlasītā avīze, tukšais papīra maiss vai kartona kaste – jo tas ir izejmateriāls kam jaunam,” uzsver L. Kubliņa.
Aktīvākā mācību iestāde Latgales reģionā šogad ir Preiļu 1. pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 8,08 tonnas makulatūras. Latgales reģionā līderos izvirzījies arī Rēzeknes tehnikums, savācot 6,768 tonnas makulatūras, kā arī Preiļu 2. vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 6,5 tonnas makulatūras.
Šogad īpaši sasniegumi gan Latgales reģionā, gan visā valsts mērogā kopumā, ir Audriņiem. Pērn Audriņu pamatskola bija ieguvusi godalgoto 1. vietu visas Latvijas mērogā pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu skolas audzēkni. Šogad Audriņu pirmsskolas izglītības iestāde ieguvusi 1. vietu Latgales reģionā un 2. vietu valsts mērogā pēc savāktā makulatūras daudzuma uz katru iestādes audzēkni – savākti vidēji 184,88 kg makulatūras uz katru bērnu. Šķaunes sākumskolas audzēkņi pārstrādei savāca vidēji 156,47 kg makulatūras katrs, savukārt Latvijas sarkanā krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komitejas Jauniešu nodaļā katrs audzēknis vidēji pārstrādei nodevis 147,5 kg makulatūras. 
Šajā mācību gadā no Latgales reģiona vislielākie sasniegumi makulatūras vākšanā nemainīgi ir Rēzeknes pilsētai un novadam. Piedaloties 13 mācību iestādēm, no Rēzeknes novada izvestas 21,955 tonnas makulatūras. Aktīvākie makulatūras vācēji Rēzeknes novadā šogad mācās Rēzeknes tehnikumā (savāktas 6,768 tonnas makulatūras, kas ir apmēram uz pusi vairāk, nekā pērn), Audriņu pirmsskolas izglītības iestādē (savāktas 4,807 tonnas makulatūras), Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzijā (savāktas 1,628 tonnas makulatūras), Rēzeknes Mākslas un Dizaina vidusskolā (savāktas 1,6 tonnas makulatūras) un Feimaņu pamatskolā (savāktas 1,374 tonnas makulatūras).
Daugavpils pilsētu un novadu konkursā “Tīrai Latvijai” pārstāvēja 20 izglītības iestādes, kuru audzēkņi pārstrādei nogādāja 19,749 tonnas makulatūras. Aktīvākās novada mācību iestādes ir Daugavpils 12. vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 2,83 tonnas makulatūras, Daugavpils Centra vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 2,093 tonnas makulatūras, un Daugavpils Valsts ģimnāzija, kuras audzēkņi pārstrādei savāca 2 tonnas makulatūras.
Preiļu pilsētu un novadu makulatūras vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai” šogad pārstāvēja 4 izglītības iestādes, savācot 15,38 tonnas nevajadzīgu papīru. Aktīvākās novada skolas šogad ir Preiļu 1. pamatskola, kuras audzēkņi savākuši 8,08 tonnas makulatūras, kā arī Preiļu 2. vidusskola, kuras audzēkņi pārstrādei nodeva 6,5 tonnas makulatūras.
Makulatūras vākšanas konkursu “Tīrai Latvijai” rīkoja “Zaļā josta” sadarbībā ar AS “Latvijas Valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, “Lautus Vide” PS, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, SIA “AP Kaudzītes”,  Valsts izglītības satura centru, Latvijas Tirgotāju asociāciju.

 

Publicēts: 26.05.2022.