Kampaņā “Tīrai Latvijai” pārstrādē savāktas 635,7 tonnas makulatūras

makulatura_2023_plakats

Vienojot 439 Latvijas izglītības iestāžu audzēkņus zaļāka mērķa labā, ir noslēgusies “Zaļā josta” rīkotā makulatūras vākšanas konkursa “Tīrai Latvijai” 2022./2023. mācību gada sezona. Šogad makulatūras vākšanā izdevies iesaistīt vairāk nekā 113,8 tūkstošus bērnu un jauniešu, pārstrādei nogādājot 635 tonnas 705 kg makulatūras, kas ir par 80 tonnām vairāk nekā pērn. Par čaklākajiem makulatūras vācējiem šogad titulēti audzēkņi no Stāķu pamatskolas, Ķekavas vidusskolas un Ludzas 2. vidusskolas, savukārt specbalvas par aktīvāko makulatūras vākšanu, rēķinot uz vienu iestādes audzēkni, izcīna Stāķu pamatskola, Suntažu vidusskolas Lauberes filiāle “Zīļuks”, Staiceles pamatskolas pirmsskolas grupas.

Šogad kampaņa “Tīrai Latvijai” norisinās 19. mācību gadu, apvienojot tās dalībniekus ar vadmotīvu “Domā globāli, rīkojies lokāli!”. Kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros savāktas un pārstrādei nogādātas   635 tonnas 705 kg makulatūras – papīra un kartona iepakojuma un izstrādājumu. “Esam gandarīti, ka ar katru gadu izglītības iestādes un to audzēkņi aizvien dedzīgāk iesaistās vides projektos. Šajā mācību gadā makulatūras vākšanā iesaistījās par 23% vairāk bērnu un jauniešu nekā pērn, turklāt pārstrādē nogādāts par 14% vairāk otrreizējo izejvielu. Tas pierāda ne tikai nemitīgi pieaugošo sabiedrības vides apziņu, bet arī ik gadu apliecina otrreizējo izejvielu vākšanas konkursu rīkošanas nozīmi. Lai arī cik ļoti dzīve digitālajā gadsimtā ļauj atteikties no papīra lietošanas, tomēr aizvien biežāk papīrs un kartons tiek izvēlēts dabai draudzīgu iepakojumu izgatavošanā. Tāpēc ir būtiski ne tikai atgādināt par papīra un kartona iepakojuma šķirošanu, bet arī veicināt sabiedrības iesaisti pārstrādes veicināšanā,” norāda “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Mācību gada laikā skolēni, iesaistot ģimenes, radus un draugus, pārstrādei savākuši 635,7 tonnas papīra un kartona. Visa kampaņas laikā savāktā makulatūra nogādāta pārstrādē Latvijā un tuvējās kaimiņvalstīs, kļūstot par izejvielu jaunu papīra un kartona izstrādājumu ražošanā – sākot ar jaunu rakstāmpapīru, beidzot ar ekoloģiskām dzīvnieku pakaišu granulām vai siltumizolācijas materiāliem. Ikviens kampaņas dalībnieks varēs savām acīm redzēt atkritumu šķirošanas nozīmi, jo par katru savākto makulatūras tonnu saņems 5 kg pārstrādāta papīra, kas, iespējams, ir iegūts no viņu pašu savāktās makulatūras.

Vērtīgas balvas saņems makulatūras vākšanas kampaņas “Tīrai Latvijai” laureāti divās nominācijās.

Pēc visvairāk savāktā makulatūras daudzuma izglītības iestādē pirmo vietu valsts mērogā otro gadu pēc kārtas izcīnīja Stāķu pamatskola, kuras audzēkņi pārstrādei nogādāja 22,243 tonnas makulatūras. Turklāt tas ir par 3,3 tonnām jeb 18% vairāk, nekā pērn. Otro vietu konkursā ieguva Ķekavas vidusskola ar savāktām 11,575 tonnām makulatūras. Savukārt godpilno trešo vietu šogad izcīnīja Ludzas 2. vidusskola, kuras audzēkņi savākuši 8,140 tonnas nevajadzīgu papīru un kartonu.

Pēc savāktā makulatūras daudzuma uz vienu audzēkni izglītības iestādē pirmajā vietā arī šajā nominācijā triumfē Stāķu pamatskola, kas, salīdzinot ar pagājušo gadu, no trešās vietas pakāpusies uz pirmo. Rēķinot uz vienu audzēkni, katrs Stāķu pamatskolas audzēknis pārstrādei nogādājis vidēji 186,92 kg makulatūras. Otro vietu šogad izcīnīja Suntažu vidusskolas Lauberes filiāle “Zīļuks” ar savāktiem 174,69 kg makulatūras uz katru audzēkni. Trešajā vietā ierindojas Staiceles pamatskolas pirmsskolas grupas, kuru audzēkņi savākuši vidēji 112,50 kg makulatūras uz vienu audzēkni.

Visvairāk konkursa dalībnieku kā ierasts bija no Rīgas reģiona un galvaspilsētas. Rīgu un Rīgas reģionu konkursā pārstāvēja 115 izglītības iestādes, kopumā savācot 118,928 tonnas makulatūras. Vidzemi konkursā pārstāvēja 93 izglītības iestādes, savācot 132,485 tonnas makulatūras, kas ir apmēram divreiz vairāk, nekā pērn. No Latgales konkursā piedalījās 70 izglītības iestādes, savācot 124,058 tonnas makulatūras. Tas ir par desmit skolām un teju par trešdaļu savāktā makulatūras apjoma vairāk, nekā pirms gada. Ievērojami vairāk dalībnieku, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, konkursā šogad piedalījās no Kurzemes reģiona. Piedaloties 85 iestādēm, savāktas 151,127 tonnas makulatūras, kas ir par 41% vairāk, nekā pirms gada. Zemgalē makulatūras vākšanai pieteicās 76 izglītības iestādes, pārstrādei nogādājot 109,107 tonnas makulatūras, kas ir par 13% vairāk, salīdzinot ar iepriekšējo mācību gadu.

Līdzīgi kā pirms gada, arī šogad makulatūras vākšanā valsts mērogā īpašus sasniegumus guva Rīga, savācot 58,026 tonnas makulatūras, un Gulbene, savācot 38,982 tonnas makulatūras. Trešajā vietā šogad ierindojās Jelgavas novads ar savāktām 33,164 tonnām makulatūras.

Makulatūras vākšana pārstrādei ir neliels, bet nozīmīgs veids, kā ikviens iedzīvotājs var parūpēties par mūsu planētu. Atgriežot makulatūru atkārtotā apritē, tiek ietaupīts ievērojams resursu – koksnes, elektrības, ūdens, darbaspēka – apjoms, saudzēta daba un mazināts atmosfērā nonākušais CO2 apjoms, piebremzējot cilvēka darbības izraisītās klimata pārmaiņas. Šogad kampaņas “Tīrai Latvijai” ietvaros izglābti 11,9 tūkstoši koku, ietaupīti 2880,9 tūkstoši litru ūdens un atgūtas 492 tonnas otrreizēji pārstrādāta papīra. Iesaistīšanās atkritumu šķirošanā ir ikviena iedzīvotāja pienākums, lai veicinātu aprites ekonomikas darbību Latvijā, ne tikai domājot par vidi lokāli, bet arī par visas Eiropas un pasaules nākotni globāli.

Makulatūras vākšanas kampaņu “Tīrai Latvijai” organizē “Zaļā josta” sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, SIA “Līgatnes papīrs”, SIA “Balticfloc”, AS “Latvijas valsts meži”, SIA “Pilsētvides serviss”, PS “LAUTUS VIDE” un SIA “Clean R”.