Ņem spēku no Jāņu gaismas,

Kas pakalnos gaiši spīd -

Tā paliks ar Tevi tik ilgi,

Kaut sen būs atausis rīts.

 

Lai lustīga līgošana

Un skanīga pēcsvētku atkritumu šķirošana!

Pagājušajā piektdienā, 25. maijā, Latvijas Meža dienu ietvaros Tērvetes dabas parkā norisinājās grandiozs pasākums skolēniem un ģimenēm ar bērniem ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI. Pasākums pulcēja vairāk nekā 9 tūkstošus apmeklētāju no visas Latvijas, piedāvājot plašu vides izglītības un meža izziņas darbnīcu un spēļu klāstu.

Šo piektdien, 25. maijā, Tērvetes dabas parka jaunajā daļā Kurbada zeme norisināsies ZAĻĀS JOSTAS VIDES SVĒTKI. Sveicot Latvijas čaklākos izlietoto bateriju un makulatūras vācējus, pasākumā ar daudzveidīgu vides izglītības aktivitāšu programmu darbosies Latvijas vadošās vides organizācijas un dabas draugi. Pasākums tiek rīkots Latvijas Meža dienu ietvaros, īpaši akcentējot meža bagātību un daudzveidības izziņu tematika.

Šodien Latvijas Dabas muzejā atklāta izstāde “Dizaina priekšmets no atjaunojamiem dabas resursiem”, kurā skatāmi vairāk nekā 30 oriģinālākie bērnu radītie ekodizaina priekšmeti – mēbeles, interjera priekšmeti, gaismas ķermeņi, mācību palīglīdzekļi u.c., kas izgatavoti no atjaunojamiem dabas resursiem - nevajadzīga kartona. Izstādi rīko “Zaļā josta”, aktualizējot atjaunojamu dabas resursu atkārtotu pielietojumu un resursu taupību.

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!” ar bērnu un jauniešu starpniecību savāca un uz pārstrādi nogādāja 35,329 tonnas izlietotu bateriju. Bateriju vākšanas konkurss norisinājās 12. reizi un šogad izdevies pārstrādei nogādāt par gandrīz tonnu vairāk šo videi kaitīgo atkritumu nekā pērn, veicinot vides saudzēšanu no piesārņojuma, vērtīgu otrreizējo izejvielu atgūšanu un bīstamu ķīmisku vielu nenonākšanu dabā.

2017./2018. mācību gadā “Zaļā josta” rīkotajā otrreizējo izejvielu vākšanas konkursā “Tīrai Latvijai!”, piedaloties 91 352 bērniem un jauniešiem no 379 izglītības iestādēm no visas Latvijas, savāca un uz pārstrādi nogādāja 1049,307 tonnas makulatūras.  “Zaļā josta” apvieno Latvijas izglītības iestāžu audzēkņu pūles nevajadzīgu papīru atgriešanā atkārtotā apritē jau 14. gadu, sekmējot resursu taupību, iedzīvotāju iesaisti atkritumu šķirošanā un izpratni par tās nozīmi, kā arī papīra atkritumu pārstrādi pašmājās.

Aktualitātes

Nupat aizvadīts jau šīs sezonas trešais Vivus.lv MTB Maratona posms Pļaviņās, kurš kārtējo reizi pulcēja iespaidīgu dalībnieku skaitu visās tā distancēs. Diena, kas pildīta ar sportu, ģimenisku atpūtu un saules stariem, tika papildināta arī ar “Zaļā josta” aktivitātēm, kas organiski iekļaujas katrā maratona posmā. Vivus.lv MTB Maratonā tradicionāli tiek vērsta milzu uzmanība ne tikai ģimenēm un to kopā būšanai brīvdienās, bet arī tās dabas saudzēšanai, kas ar saviem gleznainajiem skatiem mūs priecē jau divpadsmito maratona sezonu.

Videi un ģimenei draudzīgākais kalnu riteņbraukšanas maratons Vivus.lv MTB Maratons jau vairākas sezonas sadarbībā ar “Zaļā josta” rūpējas ne tikai par sportistiem un viņu ģimenēm, bet arī par vides izglītības veicināšanu. Šogad aizvadīti jau divi maratona posmi – 29.04. Ventspilī un 27.05. Tukumā. Abos neatņemama sastāvdaļa bija “Zaļā josta”, kas ne tikai palīdzēja dažādu vecumu interesentiem gūt jaunas zināšanas par vides izglītību, bet arī ar Eža Jostiņa palīdzību atbalstīja mazākos sportistus viņu nopietnajos startos.

Nu jau ceturto gadu “Zaļā josta”, akcentējot energoefektīvu rīcību ikdienā un pareizu elektrisko un elektrotehnisko atkritumu apsaimniekošanu, piedalījās Elektrum Energoefektivitātes centra Muzeja nakts pasākumā.

Aizvadītajā nedēļas nogalē, 19. maijā, “Zaļā josta” piedalījās Pārdaugavas svētkos - vienā no lielākajiem notikumiem Rīgas kreisajā krastā. Šogad, kad Latvija svin savu simtgadi, svinības Pārdaugavā bija īpašas. “Zaļā josta” piedalījās svētkos ar dažādām vides aktivitātēm, spēlēm un darbnīcām gan lieliem, gan maziem, kas deva iespēju ikvienam interesentam pārbaudīt zināšanas par atkritumu šķirošanu.

Lielās Talkas ietvaros ik gadu Latvijas iedzīvotājiem izdodas savākt un uz poligonu nogādāt iespaidīgu atkritumu apjomu. Lielākā daļa no tiem nav piemērota pārstrādei, tāpēc tiek apglabāta poligonā kopā ar pārējiem sadzīves atkritumiem.  Starp tiem – nevajadzīgi un bojāti spoguļi. “Zaļā josta” un “Stikla Serviss” šogad Lielās Talkas ietvaros sniedz iedzīvotājiem unikālu iespēju – talkas laikā nodot spoguļus utilizācijai, lai tiem tiktu sniegts otrs mūžs.

Noslēdzies radošais konkurss “Mans veltījums tīrai Latvijai”, kura ietvaros vairāki tūkstoši bērnu no visas Latvijas gatavoja oriģinālus dizaina priekšmetus, mēbeles un citas funkcionālas lietas no nevajadzīga kartona un papīra. Kopumā konkursam pieteikti vairāk nekā 1000 darbi no 38 pirmsskolas izglītības iestādēm un 70 vispārējām izglītības iestādēm.

2018. gada 27. martā norisinājās SIA “Zaļā josta” organizēts seminārs klientiem „Izlietotā iepakojuma un videi kaitīgu preču plūsma un dabas resursu nodokļa uzskaite uzņēmumā”.

2018. gada februārī Rīgā tiek uzsākta stikla šķirošanas akcija, kuras mērķis ir būtiski palielināt stikla kā otrreizēji pārstrādājamās izejvielas šķirošanas, savākšanas un nodošanas pārstrādei apjomus Rīgā. Projektā apvienojušies vides pakalpojumu uzņēmumi SIA "Clean R", SIA "EKO Rija" un SIA "Zaļā josta", kā arī lielākais Rīgas namu apsaimniekotājs "Rīgas Namu pārvaldnieks".

Likums nosaka, ka ikvienam, kas Latvijā ražo vai ieved preces iepakojumā, ir jāmaksā dabas resursu nodoklis. Nodoklis jāmaksā arī tiem, kas ražo vai importē videi kaitīgas preces, tādas kā baterijas un riepas, vai arī elektropreces – sākot no ledusskapja un beidzot ar mobilo.

Biznesam augot, ar katru iepakojuma plastmasas kilogramu pieaugs arī maksājamā nodokļa apmērs. Tur neko nevar darīt. Jeb varbūt ir vēl kāda cita iespēja?

Atkritumu apsaimniekotāji bieži saskaras ar iedzīvotāju pārmetumiem par nepietiekamu stikla dalītas vākšanas infrastruktūras pieejamību. Taču būtisks arguments sekmīgai dalītās vākšanas konteineru uzstādīšanai stikla iepakojumam ir iedzīvotāju pareiza atkritumu šķirošanas kultūra, lai konteinerā stiklam nonāktu tikai pārstrādei piemērotas otrreizējās izejvielas. Lai precīzi izskaidrotu, ko drīkst un ko nedrīkst izmest konteinerā stiklam, “Zaļā josta” izstrādāja informatīvu video “Kā pareizi šķirot atkritumus? Stikls.”

Papīra un kartona iepakojums pēc izlietošanas ir viens no videi draudzīgākajiem iepakojuma materiāla veidiem – apkārtējās vides ietekmē tas dažu gadu laikā sadalās, neatstājot cilvēka veselībai kaitīgus pārpalikumus. Taču papīra iepakojums tiek ražots no celulozes šķiedras, kas pārsvarā tiek iegūtas no koksnes, turklāt celulozes iegūšana ir resursu ietilpīgs process, kas patērē lielu elektrības un ūdens apjomu. Tāpēc ir būtiski taupīt resursus, iesaistoties izlietotā papīra un kartona iepakojuma nogādē pārstrādei, turklāt darīt to pareizi.

Latvijā 1 iedzīvotājs gada laikā saražo vidēji 304 kg atkritumu, no kuriem apmēram 40% ir pārstrādei piemērots izlietotais iepakojums. La arī vairāk nekā puse* Latvijas iedzīvotāju ir iesaistījušies atkritumu šķirošanā, tomēr otrreizējo izejvielu savākšanas uzņēmumu pieredze liecina, ka iedzīvotāji atkritumus šķiro nepietiekami rūpīgi un nepārzina, ko drīkst un ko nedrīkst mest dalītās vākšanas konteineros šķirotajiem atkritumiem.

Veicinot korektu atkritumu apsaimniekošanas sistēmas darbību, „Zaļā josta” izstrādājusi Rokasgrāmatu dabas resursu nodokļa uzskaites organizēšanā uzņēmumā. Rokasgrāmatā sniegta izsmeļoša informācija par visu, kas attiecas uz iepakojuma, vienreiz lietojamo galda trauku un piederumu, videi kaitīgu preču, kā arī elektroiekārtu uzskaiti uzņēmumā. Rokasgrāmata bez maksas pieejama tikai „Zaļā josta” klientiem.

Sākot ar 2015. gada 28. septembri visiem SIA „Zaļā josta” klientiem ir unikāla iespēja pievienoties Ekobirojiem, lietojot šo īpaši birojiem radīto otrreizējo izejvielu savākšanas un izvešanas pakalpojumu 3 mēnešus bez maksas.

Iesaistoties SIA „CleanR” programmā Ekobirojs, Jūsu uzņēmumam tiks:

Atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “Zaļā josta” laidis klajā mobilās aplikācijas “Atkritumu šķirošana” atjauninājumu, kurā ietverta virkne uzlabojumu, padarot atkritumu šķirošanu vēl vienkāršāku un pieejamāku ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Aplikācija turpmāk pieejama arī krievu valodā, kā arī atkritumu nodošanas vietu karte papildināta ar vēl plašāku otrreizējo izejvielu savākšanas vietu adresēm.